Práce v kuchyni bez technických pomocníků je pro většinu lidí nepředstavitelná záležitost. Dříve to asi ženy neměly příliš jednoduché. Na vše jim musely stačit pouze jednoduché nástroje a síla vlastních rukou. A že to někdy musela být pěkná dřina. Už jen ušlehat sníh z bílků pomocí zkrouceného drátu na dřevěné rukojeti.
Jedním z pomocníků, který už je zastoupen snad v každé kuchyni, je fritéza.Mnoho lidí se jí dlouho vyhýbalo. Představovali si, že z takového množství oleje se musí vyndat řízek, který je nacucaný jako houba. A údaje o našem cholesterolu poletí strmě vzhůru. Snad tomu tak mohlo být v začátcích tohoto výrobku. Dnešní výrobci se soustřeďují právě na tuto stránku. Prostě – aby toho smažená jídla moc nevypila. Zatímco na pánvi teplotu tuku moc hlídat nemůžeme, ve fritéze je to jednoduché.
– Stačí nastavit na příslušnou teplotu a když nám ukazatel dá najevo, že je přístroj připraven, můžeme smažit.
– Při správném dodržování teploty odpadá nebezpečí, že bychom olej přepálili, a tak jej můžeme použít znovu.
Pára je rychlejší
Druhým pomocníkem, který už je zastoupen trochu méně, je parní hrnec. Na první pohled vypadá tak trochu jako ze zmodernizované pohádky „Hrnečku vař“.
· Do dolní nádoby se nalije voda a pak už se skládají jednotlivé mističky na sebe.
Hrnec se dá použít i na klasické napařování knedlíků. Milovníci zdravé výživy ho budou určitě využívat na paření zeleniny.
o Zelenina, kterou nevaříme přímo ve vodě, si ponechává větší množství zdravých živin a také neztrácí svou přirozenou barvu.Například brokolice zůstane krásně zelená.
Jen je potřeba dodržovat několik zásad.
1. Nevkládat potraviny, které jsou ještě zmrzlé.
2. Listovou zeleninu připravujte co nejkratší dobu.
3. Jestliže používáte více nádob nad sebou, v té nejspodnější bude vařeno nejdříve.
4. Pozor na rýži a brambory. V páře jsou vařené mnohem dříve.