Není pochyb o tom, že mít bazén může být v horkých letních dnech k nezaplacení. Jistě, existují veřejná koupaliště, ať už vybudovaná lidmi či přírodní, avšak ta bývají v sezóně prakticky permanentně přeplněná lidmi, takže najít místo na plavání může být těžké. Navíc zdaleka ne každému je příjemné být v plavkách mezi mnoha dalšími lidmi.
Ovšem existuje větší množství typu bazénů. Někteří se spokojí s malým nafukovacím typem, do kterého si stěží sednou. Ten je dobrý pro malé děti, neboť je zde mnohem menší nebezpečí, že se jim něco stane. Tento typ však naprosté většině lidí nevyhovuje.
I proto si vybírají mnohem větší modely. Otázkou je, zda se rozhodnout pro nadzemní nebo zapuštěný typ. Oba mají své výhody i nevýhody. Není však pochyb, že zapuštěný je podstatně oblíbenější.
Je však také náročnější na výstavbu. Nejprve je totiž třeba vykopat jámu, do které bude zapuštěn. Ta se musí upravit na přesnou velikost. Do ní se poté vloží geotextilie, což je speciální látka, která brání kořenům, aby prorostly a poškodily obal bazénu.
Mnozí se ovšem ptají, zda je geotextilie pod bazén skutečně tak nezbytná. Přece tam můžeme rovnou vložit bazén a výsledek bude stejný. To je pravda, ovšem pouze navenek. Pod zemí se odehrávají procesy, které by jej mohly snadno poškodit.
Zde není řeč pouze o prorůstání kořenů, o myších a broucích, kteří by mohli vnější a nakonec i vnitřní obal poškodit. Myslet musíme také na to, že půda pracuje. Probíhají v ní za pomoci nejrůznějších mikroorganismů rozkladné procesy, při nichž vznikají látky, které by se mohly snadno dostat do vody. A právě obal z geotextilie tomuto zabraňuje.
Proto i když se to může zdát na první pohled zbytečné, rozhodně se vyplatí do ní investovat. Pamatujte však, že aby skutečně poskytla plnou ochranu, je potřeba vybrat kvalitní model. Zde se rozhodně nevyplatí šetřit. Mohlo by vás to totiž stát celý bazén.