Lidský život není možné vést, pokud není k dispozici dost peněz. Jakmile se peněz nedostává, ztrácí ten, kdo je nemá, možnost pořídit si to, co lidé běžně pro svoji existenci potřebují, a pak se taková existence může změnit třeba i jenom v boj o holé přežití.
Nikomu by tedy neměly chybět peníze. Ale mnohým z nás aspoň někdy tyto přesto chybí. Někdy prostě dojde k tomu, že nemáme čím zaplatit to, co chceme mít, někdy nemáme dokonce už ani na to, co mít musíme. A pak se musí vyvinout enormní úsilí, abychom si ony postrádané finanční prostředky někde pořídili.
A jak se shánějí peníze v případě, že se je nepodaří vydělat? Pak pochopitelně může pomoci ledacos. Třeba i půjčka.
I když je půjčka jenom časově omezené řešení, i když se právě takto získané peníze musí v pozdějším období splácet až do jejich úplného vrácení i s úroky a poplatky, může to být dobrá volba v situaci, kdy už není na výběr, kdy už musí i takový dočasný život na úkor budoucích příjmů přijít vhod. A protože lidé ve finanční tísni obvykle nejsou dokonalí žadatelé o půjčku, musí se docela často dlouho hledat, než se vůbec nějaká aspoň trochu přijatelná půjčka sežene. A když se nakonec sežene, je to často americká hypotéka bez registru.
Proč právě ta? Ti, kdo už mají zkušenosti, ví, že je tomu tak proto, že se právě taková nebankovní hypotéka získává docela lehce i v případech, kdy není žadatel o půjčku bonitní, a tudíž nemá naději na úspěch v bance.
U nebankovních hypoték se totiž ručí za splácení zástavou nějaké té nemovitosti, a kvůli takové záruce se tu toho už nepožaduje po zájemcích o půjčení si mnoho. A tak tu uspějí třeba i ti s nelichotivými záznamy v registrech dlužníků, i ti, jejichž příjmy rozhodně nejsou horentní, ba i ti s dalšími možnými negativy.
Tady se prostě požádá o hypotéku, nabídne se ona zástava a žadatel hned ví, na čem je, zda a kolik peněz dostane.