Jedná se o speciální bezdrátový komunikační prostředek pro provoz zejména statických přístrojů a zařízení. Tedy např. detektorů, čidel, měřicích přístrojů, senzorů, snímačů atd. Tato zařízení jsou zpravidla umístěna mimo zdroje napájení z elektrické rozvodné sítě 230 V, jsou napájena bateriemi, a vzhledem k jejich minimální spotřebě elektřiny a energetické náročnosti mohou být v provozu běžně i několik let. Tyto technické prvky mají svou vlastní SIM kartu, jejíž provoz není omezen geopolitickým uspořádáním (není závislý na územních celcích určitého státu). Zařízení tedy může pracovat prakticky kdekoliv, buď na území České republiky v dosahu sítě Vodafone, nebo kdekoliv jinde, kde se připojí na některou z partnerských sítí Vodafone. Koncové zařízení se spravuje prostřednictvím webové aplikace – grafického nebo textového rozhraní.
Internet věcí v průmyslu, v dopravě a v domácnostech
Internet věcí (NB-IoT) najde praktické využití ve firmách, ale i v domácnostech. Do sítě lze zapojit zabezpečovací techniku, dálkově ovládaná různá měřidla, např. odběrné měřiče elektřiny, vody a plynu, parkovací čidla a senzory, alarmy, a zařízení pro monitoring chytrých domácností nebo staveb. Firmy provoz těchto zařízení ocení kvůli jednodušší obsluze (automatické a poloautomatické), což vede ke snižování nákladů na provoz, opravy a údržbu.
Úzkopásmový Internet věcí nachází uplatnění ve zdravotnických zařízeních, v dopravě, v průmyslové výrobě, a uvažuje se rovněž i o projektu tzv. chytrých obcí a měst. V domácnosti poslouží pro monitorování plynoměrů a elektroměrů, pro zabezpečení domácnosti proti požáru a živelným událostem, dnes se využívá už i pro chytré parkování v některých městských částech evropských měst. Chytrá parkoviště jsou opatřena senzory s připojením do sítě NB-IoT a umožňují propojení s řidičem ve voze. Monitorují aktuální stav parkovacích míst, která si řidič může i zarezervovat.