Hlavním rozdílem barefoot bot oproti klasickým je, že mají podrážku, která kopíruje tvar nohy a tím má dostatek místa pro prsty. Má také zásadně tenčí podrážku (3 až 6 milimetrů), často jen takovou, která nohu chrání před pichlavými povrchy jako je štěrk a podobně. Tímto tedy vzniká povinnost chodidla a celé nohy za převzetí veškeré práce klasických bot.
Co na to odborníci?
Výrobci rozjely velké marketingové kampaně o tom, jak přirozené je chodit boso. Mezi nejčastějšími benefity udávají posílení chodidla a celkové zlepšení kondice, ale například také spolehlivější imunitní systém. Mezi odborníky však často dochází k rozchodným názorům u tohoto tématu. Nejvíce se přou ortopedi, kteří zejména u dětí zastávají klasickou obuv, a fyzioterapeuti, kteří se opírají o nejnovější studie. Obě skupiny se však shodnou na jednom faktu – při občasné chůzi na vhodném (tj. měkkém a nerovném) povrchu nemůže být bosé odění na škodu.
Většinu barefootek je možné zakoupit jen skrz e-shopy
V České republice zřejmě není trh tak velký, aby byla klasická obuv zařazena a prodávána s tou klasickou vycházkovou. Většinou jsou kamenné obchody pouze ve velkých městech jako Praha nebo Brno. Pro zákazníka je pak mnohdy jedinou možností změřit nohy dle instrukcí, boty objednat „na slepo“ a doufat, že budou sedět. Naštěstí má možnost dvoutýdenní lhůty pro bezplatné vrácení.
A jaká je osobní zkušenost?
Z osobní zkušenosti mohu říct, že půlroční nošení barefootek mi nohu o pár centimetrů „roztáhlo“. Výrobce tento fakt uvádí na jeho webových stránkách a přiřazuje ho tomu, že dynamické chodidlo potřebuje více prostoru než chodilo statické. Velmi oceňuji, že nejsou moje prsty v botách stažené jakousi pomyslnou gumičkou. Jediným poznatkem, který by se dal považovat za negativní je bolest kotníků. Přepokládám, že se to způsobeno chůzí po nevhodném povrchu, který poskytují městské chodníky.